Pozvánka na Pochod obrancov Nových Zámkov

Termín uskutočnenia: 20.7.2019 od 9:00h

Registrácia účastníkov: 20.7.2019 od 8:30h do 9:30h pred budovou železničnej stanice Bajč, okres Komárno

Prístup do východiskového miesta pochodu:

1. vlakom Os 4811 z Nových Zámkov o 9:02h do Komárna, vystúpiť na prvej zastávke Bajč o 9:09h, registrácia účastníkov priamo pred železničnou stanicou (Nové Zámky sú železničný uzol, kde zastavujú medzinárodné EC vlaky, cca 4,5h cesty z Prahy, 2h z Brna, 50min z Bratislavy, dobré spojenia sú aj od Nitry, Trnavy, Prievidze, Levíc, Banskej Bystrice,… viac info na https://www.zssk.sk/)

2. pri použití autobusu na príchod do Nových Zámkov odporúčame použiť rovnako vyššie spomínaný vlak do cieľovej stanice Bajč

3. autom – priamo do obce Bajč, v smere od NZ krátko po vjazde do obce bude smerovník na Štúrovo, kam treba odbočiť a po cca 100m cesty tesne pred železničným podjazdom odbočiť vpravo asfaltovou cestou cez agátový lesík po asi 200m sa objaví železničná stanica Bajč – miesto registrácie.

Trasa pochodu:

Bajč železničná stanica (registrácia účastníkov a podanie organizačných info) – Bajč masový hrob č.-s. legionárov (stručný historický výklad miest kadiaľ sa bude pochod uberať s ozrejmením bojov) – Kotelnica – Aňala (zastavenie v bufete) – hrádza rieky Nitra – Mostík cez Nitru (možnosť ďalšieho občerstvenia) – Dom MS s pamätnou tabuľou č.-s. legionárom (kladenie venca + odovzdanie medailí a diplomov – vyhodnotenie a ukončenie, pozvánka na cintorín k pamätníku – individuálne, oficiálne ukončenie pochodu) – NZ cintorín pamätník pri hroboch legionárov (kladenie venca). Informácie o historických udalostiach tuná:

Boľševický vpád na Slovensko v roku 1919

Opis trasy: trasa vedie od železničnej stanice Bajč spočiatku zastavaným územím obce, kde je v jej centre na návrší pri kostole umiestnený pamätník padlým č.-s. legionárom, ktorí sú tuná uložení v masovom hrobe. Po zapálení sviečok vychádzame z obce a smerujeme cez most nad riekou Žitava k odbočke k osade Kotelnica po štátnej ceste I/64 smerom na Nové Zámky. Po cca 1km chôdze po krajnici odbočíme doľava na asfaltovú cestu cez agátový lesík. Trasa vedie striedavo okrajmi lesa, poľami a alejami, neskôr sa asfaltová cesta mení na poľnú. Obchádzame štrkoviská a cez poľné cesty sa dostávame popri usadlostiach Aňalských záhrad na štátnu cestu III/1494. Po nej odbočíme vpravo a asi po 300m odbočíme doľava k osade Aňala, kde prechádzame osadou po panelovej ceste. Tu máme možnosť sa po prejdení zhruba polovice trasy pochodu občerstviť sa v bufete. Z Aňale sa ide poľnou cestou z ktorej sa dostaneme na hrádzu, po ktorej sa pokračuje smerom do Nových Zámkov. Následne sa z hrádze odbočuje vľavo do lesoparku Berek, prejdeme mostom cez rieku Nitra a odbočujeme vpravo na hrádzu, ktorou sa dostaneme do okrajových častí mesta Nové Zámky. Tuná môžeme tiež využiť možnosť občerstvenia. Následne prechádzame niekoľkými ulicami a dostávame sa pred Dom Matice slovenskej, kde je umiestnená tabuľa č.-s. legionárom. Po položení venca odovzdá účastníkom pochodu správca MP diplomy a pamätné plakety. Následne je možné pokračovať ešte mestom na cintorín k pamätníku padlým legionárom, ktorí sú tuná pochovaní. Trasa vedie nenáročným rovným terénom, z veľkej časti hájmi, alejami a poľami s nespevnenými cestami, len na začiatku (cca 500m) v obci Bajč zastavaným územím obce a v samom závere zas mestom Nové Zámky. Dĺžka pochodu je cca 22km, so zastávkami by doba trvania pochodu nemala presiahnuť 5 hodín.

Registračný poplatok: 19€ (účastník dostane medailu – unikátny odznak vydaný pri tejto príležitosti s diplomom v cieli trasy a brožúru s informáciami o trase aj historických súvislostiach na začiatku trasy).

medaila_pochod_NZ

To však nie je všetko! Každý účastník, ktorý absolvuje celý pochod získa automaticky aj pamätnú dvojeurovú mincu v zberateľskej kvalite vydanú pri príležitosti 100. výročia úmrtia gen. M. R. Štefánika – zakladateľa česko-slovenských légií.

stefanik2€

A aby toho nebolo málo, zo všetkých zúčastnených bude po ukončení pochodu vyžrebovaný šťastlivec, ktorý získa striebornú francúzsku mincu z roku 1919, ako pripomienku francúzskeho vojenského velenia nad vtedajším formujúcim sa česko-slovenským vojskom.

76c95535-d46f-4f04-b32f-731d7dbe826b

Pre prihlásenie sa na absolvovanie pochodu, pokračujte na koniec článku s inštrukciami.

Osobitosti: vzhľadom k ročnému obdobiu a geografickej polohe v srdci Podunajskej nížiny možno očakávať aj vyššie teploty (bežne okolo 30C), preto je nevyhnutnosťou pokrývka hlavy a dostatočná zásoba tekutín, pre citlivejších odporúčame slnečné okuliare, opaľovací krém či repelent. Na druhej strane sa z horúceho počasia môže strhnúť búrka s následným citeľným ochladením, preto by vo výbave nemal chýbať aspoň pršiplášť a mikina.

Viac informácií na: oz.mea.patria@gmail.com alebo tel. 0903276887, pre zahraničie: 00421903276887, rýchlejšiu komunikáciu uľahčí a viac informácií poskytne skupina na  Facebooku: (kliknite na link) https://www.facebook.com/groups/314540766112980/

ak sa rozhodnete pre mailovú komunikáciu, uveďte prosím:

Meno a priezvisko, bydlisko: (ulica, PSČ, obec)

telefónne číslo alebo e-mail (uveďte aspoň e-mail pre spätnú komunikáciu)

Poznámka: (uveďte prípadné otázky, požiadavky, prípadne ak budete platiť z účtu inej osoby jej meno, aby sme Vás mohli správne identifikovať)

Platbu 19,00€ / 490CZK uskutočnite v prípade europlatby na IBAN účet: SK1383300000002200741291 v prípade účastníkov z ČR je platba možná aj v českých korunách bez poplatkov! Sumu 490 Kč poukážte na účet: 2200741291/2010 Tešíme sa na spoločné spomienkové stretnutie!