Verejná kontrola Nové Zámky alebo hlas ľudu

18618614_467512836933758_1727151787_o

Koncom februára som sa v článku venoval novej politike Ministerstva dopravy a ŽSR ohľadom inštalácie tabúľ s názvami miest a obcí v jazykoch národnostných menšín, alebo aby som bol exaktne presný: tabúľ s maďarskými názvami miest a obcí.

Ani sme sa nenazdali a v piatok sa táto nová politika uviedla do praxe aj u nás v Nových Zámkoch. Stalo sa tak potichu, v akomsi režime polo utajenia. Nekonala sa žiadna veľká paráda, ako to bolo v Dunajskej Strede, či v Komárne za účasti ministra dopravy Árpada Érseka a predsedu Most-Híd Bélu Bugára. Škoda, neužili sme si plamenné prejavy, či možno dáky ten chlebíček. Myslím, že zodpovední za túto aktivitu si boli vedomí, že v našom meste by sa to nestretlo až s takými ováciami ako v Komárne a inde a možno sa dokonca obávali aj nejakého toho trápneho škandálu.

Ako to v dnešnej dobe často býva, problémy sa riešia aj na sociálnych sieťach. Jedna z takýchto miestností je aj „Verejná kontrola Nové Zámky“, kde občania diskutujú o regionálnych problémoch. Predovšetkým sa preberajú témy ako aj inde na Slovensku, stav cestných komunikácií, nedostatok parkovacích miest či škôlok a samozrejme kauzy a prechmaty našich zvolených zástupcov v samospráve.

Tento raz sa však na pretras dostala práve téma „obohatenia“ našej železničnej stanice o nápis „Érsekújvár“. Diskutujúci sa rozdelili v podstate na tri skupiny. Prvá berie novú tabuľu ako urážku Slovákov, druhá to v zásade berie ako mrhanie financiami a zákernú politickú hru a tretia skupina sa s tabuľou v maďarskom jazyku viac či menej stotožňuje.

Najlepšie bude nechať priestor samotným Novozámčanom. Citujem teda pár príspevkov no zachovávam pritom anonymitu autora:

Aj maďarskí ľudia, ktorí tu žijú by mali vedieť po slovensky. A kto nevie a nechce rozprávať na území Slovenskej republiky nemá tu čo robiť. Ani v Maďarsku sa nám nikto neprispôsobuje keď tam ideme… Nevadia mi Maďari, ja tiež viem maďarsky ale kto nevie po slovensky a žije tu je hanba!“

„Nezabúdajte, že tí, ktorí to presadili išli do koalície s SNS!!!!! A Smerom… a išli by s nimi aj SAS, KDH,Nova… len aby boli pri koryte… takže toľko o tom… dúfam, že tak ako vám vadia tabule, vám vadia aj Bašternákove miliónové dph vratky, predražené CTčka, nástenkové tendre, Kaliňákove magapodvody, kapitánove výmysly atď“.

Spolupráca SNS HID prináša svoje ovocie….. dúfam že voličom kpt. sa otvorili oči.“

„Na nepodstatné hlúposti sa peniaze vždy nájdu. Alebo nás to posunie vpred? Uľahčí život? Zlacnie chleba? Nájomné? Na čo je to dobré, komu a pre koho?“

„Celkovo som názoru, že nech páni politici a to aj maďarskí žijúci na Slovensku a to som Maďar, nech neriešia dvojjazyčné veci, ale nech majú ľudia na juhu (či už Maďari, alebo Slováci) PRÁCU a nie aby bola nezamestnanosť… kultúra nech je akákoľvek je pekná vec, ale ako vidno niekoho to poburuje… keď to už dali myslím tabule tak nech dajú, každý zázrak trvá 3 dni… Ale v meste aj v štáte sú dôležitejšie veci…“

„Tomuto sa hovorí separatizmus a ten neplodí nič dobré.“

Toľko k názorom samotných Novozámčanov, k hlasu samotného ľudu o ktorý sa politici ako neustále zdôrazňujú tak intenzívne zaujímajú. Tabule sú nainštalované a už sa to nikdy nezmení, pretože každý takýto pokus by bol ihneď označený za diskrimináciu.

Určite by ale bolo zaujímavé zistiť, koľko tento špás stál a či čisto náhodou firma, ktorá tabule vyrábala nemá napojenie na nejakého vplyvného politika zo súčasnej vládnej koalície.

Som presvedčený, že Slováci aj Maďari na našom krásnom Slovensku majú úplne rovnaké problémy a dúfam, že sa nenechajú donekonečna ohlupovať takzvanými tradičnými politikmi, ktorým je evidentne v zásade jedno s kým sú v koalícii, aké nevýhodné zmluvy sa podpisujú za štát, koľko státisícov našich ľudí donútili ku ekonomickej emigrácii. Je im jedno, že sme na hanbu sveta lebo nevieme ani za dvadsať rokov dokončiť diaľnice či železničný koridor západ-východ.  Im sa jedná len o to, aby boli pri koryte, tak ako napísal jeden z diskutujúcich.

Nuž a čo sa týka nás Novozámčanov, je načase okrem donekonečna omieľanej tolerancie začať budovať spoločnú identitu  postavenú práve na počiatkoch nášho mesta ako pevnosti, ako hradbe Európy. Nadviazať na obdobie kedy na hradbách našej pevnosti stáli ľudia mnohých národností spojených ideou obrany Európy a jej kultúrnej identity.

Začať treba už na základných školách dôslednejším a hlavne objektívnejším výkladom turbulentnej histórie Nových Zámkov a pokračovať by sa v budúcnosti mohlo skutočne dôstojným pamätníkom venovaným tým, ktorí padli v bojoch proti tureckému polmesiacu. Toto je práve kapitola, ktorá spája Slovákov aj Maďarov, kapitola, ktorá nás má robiť Novozámčanmi a hrdými Európanmi v tej nezdeformovanej podstate veci. To by však museli chcieť obe strany, pretože ak bude neustále robiť ústupky iba jeden nečakajme, že sa vytvoria pevné základy nového spolužitia.

Mgr. Peter Legény