imagesQTC368L0

Nekonečné riešenie rómskej otázky, či nové dejstvo tragikomédie? V Novom roku do útoku zavelil nekompromisný minister Kaliňák so svojím policajným prezidentom Gašparom a vydali sa aj so svojimi ostrými “hochmi” na skusy do cigánskych osád. Až človek nadobudol dojem, že tieto miesta sú poslednými vernými baštami škandálmi otriasaného, no zo stoličky neotrasiteľného ministra, súdiac podľa familiárnych pokrikovaní medzi osadníkmi a ministerskou delegáciou. Každopádne, minister sem prišiel nie s dobrou zvesťou pre osadníkov, ale vraj pre tých, čo trpia “otravnou kriminalitou”. Čo robil od roku 2006 odkedy je prirastený k svojej ministerskej stoličke, vedia len v komplexe Bonaparte.

Je veru otázne, či by vláda a najmä jej vraj najsexi minister (a v súčasnosti by sa mu hodil už aj iný titul) pristúpili k takýmto vyhláseniam a riešeniam, keby im takpovediac nehorela – ako vravia bratia Česi – “kúděl u prdele”. Každý si musí nevdojak spomenúť na podobnú hru socialistov v roku 2015 pri imigračnej kríze, kedy sa priam predháňali vo verbálnych vyjadreniach – či o neprijatí kvót, migrantov, žalobe na EÚ, aby napokon sklopili uši a potajme nezačali s prijímaním migrantov pod rôznymi pseudoargumentami.

Že dnes MV SR a polícia predstavujú riešenia, ktorých sa verejnosť dožaduje už celé roky, je síce chvályhodné, ostáva však otázkou, prečo im to tak dlho trvalo. A napokon, prevalila sa aj podstatná informácia – že polícia vyhodnocuje trestnú činnosť podľa národnosti či etnicity. Tento spôsob štatistík však bol zakázaný ešte za prvej Dzurindovej vlády a pre EÚ je takéto niečo neprijateľné. Veľmi správne na to upozornili mimovládne organizácie, ako aj splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz a patrične to aj odsúdili. Nepochopiteľným však zostáva, že títo istí ľudia podporujú vznik etnických milícií – tzv. rómskych hliadok, kde kritériom je práve príslušnosť k danému etniku. Vieme si predstaviť vznik slovenských občianskych hliadok, kde by kritériom nebola ani slovenská národnosť, ale ktoré by mali podobné zameranie a ciele ako tzv. rómske hliadky? Všemožní analytici by sa predbiehali v počte vyslovených rasizmov, fašizmov, neonacizmov a xenofóbií za minútu.

Aby bolo absurdum dokonalé, tieto rómske etnické hliadky máme platiť z daní nás všetkých a požehnanie nad nimi drží tá diskrimináciu odmietajúca svätá inkvizičná EÚ. Navyše poslanie členov týchto hliadok – a de facto riadne platené zamestnanie – je dohliadanie na poriadok vo svojej komunite. Zbytočnejšie povolanie už môže byť len umývač okien v banskej šachte alebo čistič výfukov trolejbusov.

Mgr. Slavomír Hromada