Slovenská rozprávka : Láska na vlásku

Prežívame  obdobie Vianoc,  čas pokoja a dobrej nálady v spoločnosti svojich najbližších. Je to čas oddychu a načerpania nových síl do nasledujúceho roku.  K nemu neodmysliteľné patria aj rozprávky. Na štedrý večer RTVS odvysielala premierovo jednu z nich:  Láska na vlásku. Potešilo ma to, keďže som ju v kinách nestihol a jednalo sa o hlavne slovenskú tvorbu, o ktorej si hoc veľké ilúzie nerobím, ale nadejal som sa, že dokáže nadviazať na tradičné ľudové rozprávky ako Kraľ drozdia brada, Mahuliena zlatá panna alebo Popolvár najväčší na svete.

  

Celá pointa príbehu je o zámene dvojníkov, mladého ,,kráľoviča” Mateja a kováčovho syna Tomáša, ktorí nie sú spokojní s vlastným predurčeným osudom  a vzájomnou výmenou nájdu obidvaja lásku a šťastie. Napriek tomu, že samotná myšlienka má potenciál, scénaristi ju dokázali pochovať hneď v úvode dlhým až miestami prenudneným dejom.  Pripadalo mi to akoby autori, vsunutím nezáživných scén chceli nasilu vyplniť prázdny priestor, bez ktorých by sa príbeh mohol kludne zaobísť. A pritom stačilo tak málo, inšpiratívne siahnuť po pár ľudových povestiach a vhodne doplniť scénar. Myslím, že máme na to celkom rozsiahlý literárny fond. Ďalším negativným rysom je výber hlavných postáv a ich monotonný  prejav.  Osobne mi tam chýba charizma, ktorá vedie k stotožneniu sa herca so svojou rolou,  napr. ako to vedeli Kroner, Polóny či Dočolomanský. Svetlejšie momenty sa objavujú až takmer na konci rozprávky. Na druhej strane treba vyzdvihnúť  pestrosť kostýmov a aparátu vo filme, kvalitné zábery z priestorov hradu, prírody a okolia, využitia komparzu širokého spektra ľudových umelcov.

Napriek tomu, že autori mali veľmi dobrú vychodiskovú pozíciu nakoľko si zvolili región Oravy s majestátnym hradom, krásnou prírodou, tradičným pltníctvom a architektúrou, s podporu miestnych umelcov a združení. Nedokázali ju využiť naplno a vytvoriť tak kvalitnú rozprávku predovšetkým pre deti napr.ako u susedov ,,Princezna ze mlějna”, a nielen ,,film ” vhodný na jedno pozretie.

Aj keď Láska na vlásku nesplnila moje očákavia verím, že v najbližšiom období  sa objaví odvážlivec, ktorý siahne po P.Dobšinskom, J.C.Hronskom, A. Habovštiakovi či inom národnom literátovi a zrežíruje úspešnú, pútavú rozprávku.

Pekné sviatky a dobrú náladu v novom roku.

Peter Kušnír