Demokratická diktatúra

kalinak_cernoknaznik

V súčasnosti žijeme v dobe, ktorá sa prezentuje a hrdí demokraciou a slobodou slova. Poukazuje sa na to, že kedysi nemohol jedinec slobodne vyjadriť svoj názor, kvôli perzekúcii zo strany vládnuceho režimu. Opona padla a politické garnitúry sa menili, obyvateľstvo očakávalo túžobné zmeny. A tých sa aj dočkalo. Krajina sa rozpredala, podniky sa vytunelovali a vačky politikov sa utešene naplnili. Každý na každého nadával, ukazoval prstom a problémy obyčajných ľudí sa neriešili a odsúvali bokom. Ľuďom zostala len jedna vec, a to hromženie a nadávanie na systém a politikov. Ale ako sa zdá, aj tú poslednú vec čo sme mali, a to kritizovanie politikov a vyjadrovanie nesúhlasu s politickým dianím, sme stratili.

Systém si na obranu samého seba, pred oprávnenou kritikou, našiel novú zbraň – extrémizmus. Je to ďalšia náplasť na ústa tých, ktorí nesúhlasia s politikou, ktorá sa vedie. Nepohodlné osoby sú jednoducho označené za extrémistov. Pripomína mi to politiku minulého režimu, ktorý sa vysporiadal s triednymi nepriateľmi. Svoju neschopnosť riešenia spoločenských problémov zakrývajú osočovaním ľudí, ktorí sú nespokojní a majú dosť živorenia a terorizovania zo strany štátu. Novou zbraňou voči svojim oponentom má byť nový zákon proti extrémizmu. Kontrola profilov na sociálnych sieťach sa stala bežnou praxou. Udavačov sa nájde vždy dosť, tak ako aj v minulosti. Dostali sme sa do bodu, keď mladú ženu za príspevok na sociálnej sieti prišlo zatknúť celé po zuby ozbrojené komando. Mala protimoslimské vyjadrenia a podpálila korán. Zákon začal platiť v praxi. Keď si však spomeniem na predvolebné vyjadrenia Fica, Kaliňáka a aj kapitána Danka na adresu moslimov o tom, ako ohrozujú naše ženy, spôsobujú nárast kriminality, a oni nedovolia, aby sa u nás utvorila  ucelená moslimská komunita, tak si myslím, že protiextrémistický zákon by mal platiť aj na nich.

Kapitán Danko chce dokonca zakázať nosenie buriek. Skutková podstata bola naplnená. U nich však žiadne komando nezasahovalo. Populistická predvolebná rétorika zabrala, nahnala do volebného košiara zopár ovečiek a plán bol splnený. Je po voľbách, korýtka sú pripravené a už netreba chrániť Slovensko. Nový zákon prináša svoje kyslé ovocie a hon na čarodejnice sa môže začať. Vláda a mimovládne organizácie bijú na poplach. Európska komisia kritizuje Slovensko za údajnú diskrimináciu rómov. Treba bojovať voči nepohodlným kritikom a umlčať ich, a to za každú cenu. My určíme, čo smiete a nesmiete zdieľať, o čom sa môže diskutovať, a čo je neprípustné. Žiadna sloboda prejavu! Spoločnosť sa radikalizuje, treba zmeniť vzdelávanie a deti povinne posielať do koncentračných táborov. Na vine je hlúpa fašizujúca sa spoločnosť.

Vážení, nastal čas sa postaviť pred zrkadlo. Problém nie je v tom, že by sa z ľudí stávali radikáli, ale problém ste práve vy – vážení politici, ktorí nám vládnete od roku 1989. Kašlete na problémy ľudí a staráte sa iba o svoje vačky. Nezaujímate sa o starosti obyčajného ľudu, o to čo ich trápi, a ako by chceli žiť. Riešite tu nejaké hliadky vo vlakoch, ktoré by ste mali zabezpečiť vy a nie pár vyholených chlapcov. Náplasťou na tento problém by mali byť rómske hliadky vo vlakoch, ktoré si zaplatíme sami zo štátneho rozpočtu a to sumičkou 10 000 000 €. Otázkou je, či títo novopečení strážcovia poriadku neskončia ako občianske hliadky, ktoré mali chrániť naše lesy pred nájazdníkmi z osád. Zaujímavosťou je že ešte prednedávnom akýkoľvek problém vo vlakoch popierali  železnice, aj naši politici a teraz prichádzajú s projektom rómskych hliadok. Predtým bolo snahou všetkými možnými prostriedkami zamedziť hliadky. No ale ako sa ukazuje, systém sa zrazu začal zaujímať o ľudí.

Naši politici  si však predtým nenašli čas sa spýtať, ako sa cítia ľudia ktorý dennodenne cestujú s asociálmi ,ktorí ich terorizujú svojim správaním. Možno by sa mali ísť spýtať aj spolu s Európskou komisiou ľudí, ktorí žijú v blízkosti osád, ako sa cítia, keď sa boja ísť aj po chleba do obchodu. Nech sa ich spýtajú prečo už nepestujú ovocie a zeleninu vo svojich záhradách. Nech sa spýtajú rodičov, ako sa cítia každý deň, keď idú ich deti do školy a boja sa, či neprídu zas zbité a okradnuté domov. Mali by sa spýtať starých ľudí, ako sa cítia keď sú opakovane okrádaný mladíkmi. Nech sa spýtajú mladých rodín, ktoré si musia brať hypotéky a tvrdo drú na ne, ako sa cítia, keď niekto kto si to neváži, dostane zadarmo byt. Ako sa cítia keď musia deťom kupovať školské potreby a platiť obedy v škole a niekto to má zadarmo. Nech sa idú pozrieť zástupcovia Európskej komisie, ktorá nás tak kritizuje, ako vyzerajú nové bytovky, ktoré dostali naši spoluobčania zadarmo, po pár rokoch. Nech sa spýtajú rodičov Braňa Slamku, zavraždeného v Petržalskej autobuse, ako sa cítili po vražde svojho jediného syna, ktorého jedinou chybou bolo, že upozornil cestujúcich na krádeže. Vrahom bol recidivista (mladík) Marian Banga. Ako sa asi cítili, keď tomuto vrahovi Najvyšší súd zmiernil trest s odôvodnením, že v tej dobe sa stávali útoky na tmavších spoluobčanov a tým pádom to bola pre prokurátorku poľahčujúca okolnosť. Stavil by som sa, že keby to bolo opačne, tak by pani prokurátorka pridala pár rokov. Možno bol v jej očiach život sedemnásťročného študenta menejcenný ako primeraný trest pre chladnokrvného vraha. Žiadne spomínanie, žiadne divadelné predstavenie… Sme občania druhej kategórie.

Prednedávnom som bol svedkom incidentu pred jedným nákupným strediskom. Starší pán sa rozčuľoval, že ho okradol jeden mladík. Tento mladík mu nadával a to aj po príchode polície. Výsledok? Mladíka s úškrnom na tvári pustili a staršiemu pánovi, ktorý sa rozčuľoval, pohrozili za jeho – podľa nich – rasistické nadávky. Pomáhať a Chrániť. Pľuvanec do tváre každého slušného človeka. Vážení politici, ešte sa idete čudovať, prečo sa spoločnosť radikalizuje?!? Od roku 1989 ste sa tu pomenili, ale jedna vec vás všetkých spája, a to ,že ste kašlali na slušných ľudí a starali sa o práva tých, ktorý parazitujú na nás všetkých! Máme vás plné zuby, tej vašej arogancie a nadutosti. Sami si kopete vlastný hrob a dúfam že vám to národ spočíta!

 

Radomír Veselý