Jar sa blíži

Je vhodný čas  začať sa pomaly pripravovať na jarnú turistiku. V tomto článku si priblížime zopár tipov a rád pre bezpečnú a príjemnú turistiku.

 Čo chvíľa sa   nenazdáme a   dorazí k nám jar. Býva zvykom ,že počas jari sa na horách drží ešte  celkom fajn sneh. V tomto období si je najlepšie vyberať pre túru južné strany svahov, ktoré by už mali byť bez snehu a s minimom mokrej zeme a skál. Pokiaľ  ideme na turistiku, na miesta s nadmorskou výškou okolo 1500mnm,  treba rátať s tým, že sa stretneme s blatom a so snehom , číže nám hrozí šmyk či už na topiacom sa snehu mokrej skale alebo blate.

Je potrebné si dať pozor na uzávery chodníkov v chránených oblastiach a národných parkoch, napr.  NP Malá Fatra, na Rozsutce sú uzávery od 1.marca do 15.júna je to kvôli rastlinným endemitom a hniezdeniu orlov. Takže je múdre podobné uzávery rešpektovať, takáto uzávera ma svoj dobrý dôvod.  Treba si  dobre dávať pozor  pri časovaní túry. Nechať si radšej viac času na túru, nedržať sa časov písaných v mapách a na web-portáloch, treba vziať do úvahy podmienky terénu ako stúpanie, klesanie, prestávky, foto-pauzy, v neposlednej rade svoju kondíciu a nepreceňovať ju. Dbať na to, že časy sú len informatívne. V žiadnom prípade si nevyrátať presný čas túry napr. na západ slnka. So západom slnka príde zima a tma a s kombináciou blata a ďalších zlých podmienok to nemusí dopadnúť dobre.

Teraz si povieme niečo o výbave a oblečení. Obliecť sa v dnešnej dobe nie je problém, keďže už nielen outdoor obchody, ale i veľa obchodných reťazcov dáva do svojej ponuky kvalitné turistické oblečenie, ktoré je vhodne aj na viacdňové túry. Najmúdrejšie je dbať na troj-vrstvu(spodná sajúca, stredná hrejúca a vrchná sajúca s transportom potu na vonkajšiu stranu vrstvy), k tomu vetrovku vode a vetru odolnú. Pravdaže turistika sa dá robiť i bez dnešného moderného turistického oblečenia, stačí si len zobrať náhradné vrstvy(viacero tričiek, ponožiek, pršiplášť) v prípade spotenia alebo zmoknutia ako to robili naši rodičia, keď sme boli krpci. Na zahodenie nie sú ani turistické paličky. Prípadne si môžeme na začiatku túry  nájsť nejakú palicu, ktorých je v našich lesoch kopec,  stačí len otvoriť oči a popozerať sa po zemi. Vhodnou obuvou na stredné a ťažšie túry je celá topánka, ktorá nám dobre drží členok a tým razantne zníži šancu na jeho vyvrtnutie.

Samozrejme nezabudnúť na nejakú tú prvú pomoc. V prípade ak zabudneme, ako prvá pomoc nám môžu poslúžiť i veci dennej potreby hygienické vreckovky, tampón, nožík,  ťapka s alkoholom nad 50%,ihla , nit a pod. Stačí len trošku zaimprovizovať a nerobiť paniku. Prípadne si zopakovať prvú pomoc, na webe je toho kvantum a to nie je nikdy na škodu. Vcelku múdre je dbať i na poistenie, najmä na vysokohorskú poistku v prípade zásahu horskej služby. Pokiaľ takúto poistku nemáme môžeme si zavariť na zvyšok života splácaním výjazdu záchranárom.

 

Ako stravu si je dobré zvoliť niečo ľahšie, hlavne pre citlivé žalúdky. Ja osobne uprednostňujem  müsli tyčinky a domáci medový perník s kandizovaným alebo sušeným ovocím a orechmi. Je to rýchly prísun energie a zasýti to. Obsahujú dosť cukru a tým pádom aj rýchle nadobudnutú energiu, navyše  zaberú málo miesta. To však nebráni papkáčom zobrať si napr. vyprážaný rezeň. Hlavná zásada je neprepchať sa na túre, môže nám to spôsobiť ťažkosti. Ako pitný režim je v túto dobu ideálny teplý čierny čaj s citrónom a cukrom. Na turistiku nie je dobre v žiadnom prípade brať si sýtené a sladké vody. Potom je už lepšou voľbou  obyčajná pramenitá voda. Odporúčam si kúpiť buď termosku alebo turistickú fľašku a do nej si dávkovať čaj alebo vodu. Vlastná fľaška alebo termoska ma viac výhod, pre nás i pre životné prostredie.

Všetky naše pohoria  sú vhodné na jarnú Turistiku, pravdaže až na Tatry s obmedzením a pozor na už spomínané uzávery chodníkov. Dobrá výbava + zdravý rozum sú základným kameňom na úspešnú túru. Hore zdar

P.S.: Mám prosbu na ľudí, čo chodíte na turistiku, zoberte si so sebou nejaké odpadkové vrecká alebo igelitky a zoberte pár odpadkov, ktoré po sebe zanechala inteligencia pred vami.

Peter Ľupták