Prečo Žigmund Luxemburský žil tak dlho?

Žigmund Luxemburský patril medzi najvýznamnejších panovníkov vrcholného stredoveku. Vo svojom živote toho zažil veľa a na sklonku svojho života dosiahol všetko, čo si zaumienil. V dlhotrvajúcej vojne nakoniec zdolal husitov a získal český trón, bránil Uhorsko pred Turkami aj keď nie vždy úspešne, bol cisárom rímskej ríše národa nemeckého, reformoval cirkev a celú ríšu. Všetko vďaka tomu, že bol schopný a dožil sa vysokého veku. Zomrel 9. decembra 1437 v Znojme vo veku 69 rokov. Mal nejaký elixír dlhovekosti?

Dalo by sa to tak nazvať. Potom, ako vypuklo husitské povstanie a bol zbavený českého trónu, rozhodol sa oddychovať v minerálnom prameni v Turčianskych Tepliciach. Legenda vraví, že sa tu kúpal vo svojej zlatej korune a tak získal recept na dlhovekosť, vyliečil sa z lámky a možno našiel účinnú procedúru pre ďalšie generácie. Vraví sa, že v Turčianskych kúpeľoch sa vracia mužom sila a moc.

Ani ženy však neostali zabudnuté. Hradná pani Mária Sečianska, prezývaná aj Muránska Venuša, sa chodila pravidelne kúpať do turčianskej minerálky. Nemohol jej odolať žiadny muž a preto sa hovorí, že ženy po vykúpaní v tomto prameni ostanú večne mladé. Sama Mária Sečianska sa v Turčianskych Tepliciach tajne schádzala s Františkom Vešelénim, manželom Žofie Bosniakovej. Nuž treba prameň vyskúšať, či všetko funguje. V súčasnosti totižto plánujú zaviesť opäť liečebnú kúru so zlatom.

                                                                                     Matúš Krátky

                                                                                 Mea Patria Martin