“Silná” zostava

Homleless6Keď nedávno bývalý náčelník generálneho štábu ozbrojených (či odzbrojených?) síl SR M. Maxim pri svojom televíznom vystúpení vojensky priamočiaro a lampasácky prostoreko zadefinoval vojenského nepriateľa nášho štátu, vyslúžil si veľkú mieru kritiky. Na jednej strane od rusofilov, ktorých je v našej populácii šokujúco veľa, na strane druhej od politikov a diplomatov typu Lajčáka, ktorí sa krútia ako hadi a jednej strane tvrdia jedno, druhej druhé, iné si myslia a iné konajú. No v tom pamätnom televíznom vystúpení generál Maxim hovoril aj o zbraniach proti všadeprítomnej ruskej propagande. Vyhlásil, že na to máme prostriedky. Jedným z nich ma byť aj “vymývanie mozgov.”

Odvtedy si to všímam čím ďalej, tým viac. Najmä RTVS ide v tomto smere príkladom. Pokým rozhlas je už dávno skomercionalizovaný a ovládaný úzkou skupinkou redaktorov a tvorcov, televízne okruhy sa začali prekonávať až v poslednom období. Verejnoprávny rozhlas bol ešte pred desaťročím najpočúvanejšou rozhlasovou stanicou, po jeho “profesionálnej” transformácii sa prepadol z vedúcej priečky nadol. Pôsobenie v ňom si vyárendovali také zvučné mená ako Vacvalová, Feldeková či Filan (ktorému sa mália asi tantiémy od SOZA, ktoré kasíruje za textovanie Elánu a iných kapiel, biznis musí pokračovať, a tak vo svojich reláciach za ktoré poberá honorár ešte púšťa aj hudbu, ktorú otextoval a najnovšie už do svojich relácii pribral aj syna). Televízna Jednotka sa stala hniezdom a odkladiskom vyžitých hercov a relácie ktoré vysiela (akože zábavné) – pri ich sledovaní sa hanbí sám divák za účinkujúcich. Zachraňuje to len fakt, že sa tu občas zjavia kvalitné filmy či seriály a v podstate zákaz reklamy počas programu – teda človek vie, že dvojhodinový film bude trvať dve hodiny a nie tri, ako v prípade komerčných staníc.

Dvojka je z iného súdka. Ešte šťastie, že komunisti natočili toľko materiálu, že ho možno púšťať dodnes. A tak celé dopoludnia sú tvorené socialistickými Zlatými bránami, inscenáciami a občas sa zadarí aj nejaký ten propagandistický komunistický film o čestných súdruhoch. Tribúni nedávnych protestov “Za slušné Slovensko” sa v nich nezriedka zjavujú – taký Kramár už aj v čase socíku bojoval ako zväzák za slušný socík – aspoň na televíznej obrazovke, podobne Kňažko a ďalší, ktorých tváre komunisti zneužili – ako reval do mikrofónov v 1989 Labuda na námestí, v snahe ospravedlniť svoju kolaboráciu s vtedajším režimom.

Úplným dnom však boli a sú relácie typu Pod Lampou, Večera s Havranom či najnovší produkt “Silná zostava”. Najmä posledná z menovaných sa začína prekonávať. Nie je ani účelné vymenúvať, kto sa relácií zúčastňuje, pretože tie mená fanatických feministiek a neurotických liberálok musia byť zabudnuté čím prv. Azda postačí vedieť, že reláciu moderuje novinárka Oľga Baková, a to spôsobom, pre aký by mala Rada pre vysielanie a retransmisiu udeliť státisícové pokuty – s prihliadnutím na precedens v obdobnom prípade pri rádiu Frontinus. O jej nestrannosti, či snahe niečo vyvažovať, nemôže byť reči. Túto úlohu zastáva zväčša pozvaná herečka – čo je priam ironické – že herečky ako Šišková či Garajová-Schrameková majú racionálnejšie názory, ako pozvané militantné analytičky. O pozvaní protistrany s iným názorom možno len snívať. Napokon, je to už realitou vo vraj verejnoprávnej, zato všetkými občanmi povinne financovanej RTVS – že tá si presadzuje len jeden správny názor a ignoruje už od volieb predstaviteľov jednej strany a jej voličov – po vzore Bútorovej krisky v paláci.

V poslednej relácii sa zúčastnené militantky priam predháňali v nenávistnom kotkodákaní, takže miestami nebolo rozumieť, čo vlastne tárajú – kedže neraz hovorili i tri naraz a skákali si do reči ako záhorácke tetušky pri kyselom zelí na centrálnom trhovisku. Táto relácia vzhľadom k prebiehajúcemu futbalovému šampionátu nemala akiste veľkú sledovanosť, no už len fakt, že takýto hnoj sa objaví na obrazovkách verejnoprávnej televízie, ktorú sme nútení financovať a skladať sa na platy týmto duševným maloroľníkom, je priam do neba volajúce. Jedna z analytičiek, ktorú do biela rozpaľovali údajné rasistické vtipy v detskom časopise, volala po tom, aby sa zaviedli u nás komisie po vzore USA, ktoré by politikov či občanov s pripomienkami voči neprispôsobivým, alebo imigrantom, povinne na mesiac umiestnili do osád, či migračných táborov, aby podľa jej slov “videli, ako to tam chodí”. Nuž, tu nemožno pochybovať o tom, že táto teoretička absolútne nevie o čom tára, a práveže ju samotnú by bolo potrebné na mesiac na tieto miesta poslať. Diskusia sa viedla v podobnom duchu po celý čas, pričom ani raz nebola spomenutá príčina spomínaných javov, iba dôsledky.

Generál Maxim jasne zadefinoval prostriedky obrany voči vraj ruskej propagande. “Vymývanie mozgov.” Gratulujem, prvé úspechy sa už dostavili. Minimálne u účastníčiek každotýždnového grcu menom “Silná zostava”. Pán generál, úkol je splnený, vymyť už nie je čo!

 

Mgr. Slavomír Hromada