Spomienka na Martinskú deklaráciu

15086889_1290036291035965_988723580_n

Dňa 12.11.2016 sme sa stretli na Národnom cintoríne, aby sme si pripomenuli jednu z dôležitých udalostí slovenských dejín a to vyhlásenie Martinskej deklarácie z 30.10.1918. K spomienke sa pripojili členovia okresných klubov ĽSNS v Žiline a v Kysuckom Novom Meste. Stretli sme sa na Národnom cintoríne v Martine pred pomníkom s  citátom P. O. Hviezdoslava : ,,Oni- verili dúfali skalopevne, tatranskej žuly – vo víťazstvo Pravdy hoc na smrť zmučenej i prekliatej a pochovanej tej nádeji i zomierali, ktorý sme následne upratali a symbolicky na ňom zapálili kahance. Po stručných príhovoroch objasňujúcich dôležitosť a historický výklad dejinných súvislostí Martinskej deklarácie, sme spoločne položili vence a uctili našich predkov symbolickou minútou ticha.

15128616_1290036694369258_413258762_n

Napriek tomu, že sa tento rok z technických príčin stolnotenisový turnaj nerealizoval, zostalo nám viac priestoru na diskusiu o rôznych spoločensko – sociologicko – politických témach. Knihy pripravené ako vecné ceny pre súťažiacich sme rozdali medzi účastníkov spomienky. Boli medzi nimi zaujímavé tituly napr.  portréty so stručným popisom Slávni Slováci od Michala Eliáša, či  Svätopluk od L.N.Jégeho alebo historický román Lulukaj z čias vzniku Samovej ríše.

Chceme sa poďakovať členom okresných klubov ĽSNS za podporu  a veríme, že sa nás o rok stretne viac najmä z radov Martinčanov, prípadne iných slovenských vlastenecky a pronárodne orientovaných organizácií bez ohľadu na názorové rozdiely. Pretože hlavne dokument Martinskej deklarácie nesie aj posolstvo budúcnosti, kedy sa slovenská politická inteligencia prihlásila k spoločnému štátu Čechov a Slovákov bez rozdielu konfesie, rozporov, kde aj Andrej Hlinka vyzýval k jednotnosti a spoločným úsilím založili Slovenskú národnú radu.

Veríme a budeme sa snažiť zvýšiť záujem aj povedomie verejnosti k tejto udalosti. Jednak preto, že správanie aj atmosféra v súčasnej národnej scéne nie je moc odlišná od tej minulej a v mnohých kľúčových rozhodnutiach by sme si mali brať ponaučenie od našich predkoch. Za druhé blíži sa čas, kedy si budeme pripomínať storočnicu vyhlásenia Martinskej deklarácie, resp. Deklarácie slovenského národa.

Mea Patria